
Izbjegnite na vrijeme srčani i moždani udar
63% stanovništva BiH umire od kardiovaskularnih bolesti, zašto bi vi morali da budete jedan od njih?
Koji je postupak za pravilno merenje krvnog pritiska?
Treba oko 10 minuta mirno sedeti pre merenja pritiska, da bi se puls smirio. Takođe treba voditi računa o temperaturi, unosu kofeina i nikotina, jer oni utiču na promenu krvnog pritiska. Savetuje se merenje pritiska bar 45 minuta po konzumiranju kafe ili cigareta. Merenje bi trebalo vršiti na levoj ruci, sedeći mirno i ne pričati.
Mjerenje pritiska sa mehaničkim ili živinim aparatom
Postavite manšetu oko nadlaktice, ne prejako, toliko da ispod nje možete staviti vršak prsta. Budite sigurni da je donji rub manšete 2,5 cm iznad lakatne jame.
-
Stavite stetoskop u uši pazeći da su gumeni dijelovi koji ulaze u uši usmjereni prema naprijed.
-
Postavite membranu stetoskopa na unutarnju stranu lakta - u lakatnu jamu.
-
Brzo napušite manšetu koja je već postavljena na nadlaktici stišćući gumenu pumpicu i to za 30 do 40 jedinica iznad zadnje izmjerene vrijednosti sistoličkog tlaka. Ne napuhujte manšetu polako, jer možete dobiti lažne vrijednosti.
-
Polagano otpuštajte ventil, po 2 do 3 milimetra u sekundi. Nemojte ga otpuštati prebrzo, jer nećete moći odrediti pravu vrijednost.
-
Kako polako ispuhujete manšetu otpuštajući ventil, nakon tišine, u jednom trenutku čuti ćete kucanje srca. Pažljivo slušajte pojavu prvog tona i pročitajte vrijednost u tom trenutku. Ta vrijednost je vrijednost sistoličkog tlaka.
-
Nastavite jednakom brzinom otpuštati ventil, slušajući kucanje srca. Koncentrirajte se na trenutak kada se kucanje više ne čuje i pročitajte vrijednost u tom trenutku. Ta vrijednost je vrijednost dijastoličkog tlaka.
-
Zapišite izmjerene vrijednosti, prvo sistolički, a potom dijastolički tlak. (npr. 120/80)
-
Ako želite ponoviti mjerenje, pričekajte 2-3 minute prije ponovnog napuhavanja manšete.